W niedzielę, 8 sierpnia, na Górze św. Doroty w Będzinie nastąpi oficjalne otwarcie Drogi św. Jakuba „Via Regia” w Zagłębiu Dąbrowskim. Będzie ono miało miejsce o godz. 19:30. Poprzedzi je odpustowa msza św. w kaplicy św. Doroty (godz. 12:00)Tablica Będzin Dorotka oraz… II Zagłębiowski Zlot Motocyklistów.

Wieczór na będzińskiej „Dorotce” zakończy o godz. 22:00 pokaz ognia i światła. Dokładny program tego wydarzenia oraz informacje o bieżącym postępie prac można znaleźć na stronie organizatora szlaku w Zagłębiu, czyli Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego .

Na otwarcie szlaku zaprasza także Starostwo Powiatowe w Będzinie, parafia pw. św. Katarzyny w Będzinie, a także stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”.

Niedzielna uroczystość będzie równocześnie inauguracją szlaku wzdłuż „Via Regia” między Krakowem a Górą św. Anny, a więc zarówno w zachodniej Małopolsce, jak i na Górnym Śląsku. Tym samym „viaregiowe” muszle prowadzą w naszym kraju pielgrzymów już 700-kilometrową trasą z Pilzna koło Tarnowa do Zgorzelca. Pełna lista miejsc noclegowych na przedłużonym szlaku oraz ślad polskiej Drogi św. Jakuba „Via Regia” w GoogleMaps już wkrótce na naszej stronie, w zakładce poświęconej „Via Regia”.